Kişisel Gelişimin Önemi

25 Şubat 2020
Kişisel Gelişimin Önemi

Kişisel gelişimin önemi kişinin kendisi ve dış dünya ile olan iletişimini daha derin bir boyuta taşımasıdır. Bunun sonucunda ise hayata yeni açılardan bakabilir, özgüveninde ve cesaretinde yaşanan artmayı da kişi rahatlıkla farkedebilir. Hayatınızın anlamlı bir hale gelmesi için hayallerinizi hatırlamalı ve onlara ulaşmak için gerekli stratejileri belirlemelisiniz.

Kişisel gelişimin hayat üzerindeki etkisi bunlarla da sınırlı değildir. Sizi mutlu eder ve başarılı olacağınız mesleği seçmenize yardımcı olur. Ayrıca kişisel gelişim hayatınızda mutlu olmak için kararlı adımlar atmanızı sağlar. Böylelikle hayatınızın sorumluluğunu almış ve kendini gerçekleştirmiş bireyler olursunuz.

Aslında kişisel gelişim kavramından çağlar boyunca birçok bilge bahsetmiştir. Antik Yunan, Şaman, Mısır, tasavvuf ve Uzakdoğu gibi felsefeler “kendini bilmek” konusunun oldukça fazla üzerinde durmuştur.

Kişisel gelişimin önemini anlatan birçok başlık olsa da bu başlıkların ilki değerlerdir. Sevgi, saygı ve bağımsızlık bahsettiğimiz değerlere verebileceğimiz birkaç örnektir. Öncelikle değerlerinizi belirleyin ve başkalarına göre doğru olan yolu değil, gidilmesinin faydalı olacağı yolu değil, büyük bir kalabalığın gitmekte olduğu yolu hiç değil, kendi yolunuzu belirleyin. Unutmayın ki temel değerlerimizi yaşatmadığınız bir hayat eksik bir hayattan ibarettir. Değerler yoksa hayatımızda hep birşeyler eksiktir. Gelişimimize giden yol aslında değerlerimizle doğru orantılıdır.

Kişi kendini tanıyarak sadece değerlerini değil aynı zamanda çıkmaz sokaklarını da öğrenebilir. Korkuları, önyargıları, asla tahammül edemeyeceği kişiler ve durumlar… Kişi doğru bir kişisel gelişim eğitimi ile bunların tamamen farkına varabilir ve kendine çözüm yolu bulabilir.

Çalışmak istediğiniz konular neler? Siz kendinizi hangi konularda geliştirmek istiyorsunuz? Bunun için kişisel gelişim önerileri alabilir ya da kişisel gelişim kitaplarına da göz gezdirebilirsiniz. Öncelikle yapabildiklerinizin ve sınırlarınızı belirlemekle işe başlayabilirsiniz.

Aslında çoğu zaman ne istediğimizi biliyoruz ve kolay bir şekilde dile getiriyoruz. Ancak istediğimizi çok da düşünmemiş olabiliyoruz.  Örnek vermek gerekirse; “Ben hayır diyebilmeyi ya da mesafe koyabilmeyi öğrenmek istiyorum.” ya da “Hayatımda daha sağlıklı ilişkiler kurmak istiyorum.” diyebilirsiniz. Bunlar tamamen sizin seçiminiz.

Karar verdiniz öyleyse aksiyona geçme zamanı. Önemli olan nokta bir şeye karar verdikten sonra o kararı uygulamaktır. Yapma ya da uygulama alanı aslında bizim deney alanımızdır. Kişisel gelişim için ilk yapılması gerekenler arasında elbette eğitim almak ve kitap okumak gibi unsurlar vardır. Ancak eğitimler sadece alınmamalı gerekirse bir uzman kontrolünde sürekli olarak uygulanmalıdır. Deney alanımızın içerisinde yaşanır aslında kişisel gelişim süreci. Siz de kişile olarak gelişmek istiyorsanız süreci derinleştirin ve ilerleyerek sürecin akmasına izin verin.

Haber Yorumları