Nerede Yanılırız | Özgüven

11 Ocak 2020
Nerede Yanılırız | Özgüven

Nerede yanılırız.
Aç olan duyguları yada eksik olanları başkaları ile doldurup bağımlı ilişkiler kurduğumuz da.......

Derin değersizlik duygusu yaşayan birey kendini değerli hissettiren yada onunla zaman geçirdiğinde daha değerli hissettiğinde kendini iyi hisseder ama kendi icinde tamir etmesi gereken değersizlik duygusunu başkaları üzerinden başkalarının ona aktardığı his ile doyurmaya başladığında karşıdaki kişi o ilgisini çektiği anda boşluğa düşer ve bağımlı bir iliski geliştirdiği için sağlıksız davranışlar sergileye bilir gitmesi gerektiği yerde gidemez durması gerektiği yerde duramaz yapmaması gereken seyleri yaparken bulur kendini.

Değerli hissettiren kişi değersiz hissettiren davranışlarda da bulunabilir ve karşının davranışı ile sekil almaya başlar duyguları.Kisinin yapması gerek şey eksikliğini duyduğu değersizlik bilincini kendini değerli hissettirdiği kişiler üzerinden doyurmak değil içerden tamir etmektir. Bu şekilde daha saglikli ilişkiler kurulur.

Bu her türlü temel duygu için geçerlidir güven sorununuz vardir arkadaşınız partneriniz bu duyguyu doyuruyordur ama o duyguyu doyurmaktan vazgeçtiği an boşluğa düşer herkese olan güveninizi kaybedebilir karşıyı suçlaya bilirsiniz.

Güven duygusunu temelde iyilestirmeniz gerekir kimse sizde eksik olan o duyguyu ebediyete kadar doyuramaz zıttı davranış sergileyince değersiz ihtiyacınız olanı verince değerli hissediyorsanız bir daha düşünün "Sende bana iyi gelen şeyler var " o iyi gelen şeyi once kendinde tamamla sonra bağımlı değil gönülden bağlı ilişkiler kur ve insanlara zıttı davranış sergileme hakkı ver.

Güven sarsılabilir yalan söylenebilir, değersiz hissettirilebilir, sevgisiz hissettirebilir istediğini tam olara yansıtmayabilir bunların hiçbiri seninle ilgili değil seninle ilgili olmayan şeylerden sen sorumlu değilsin "Kendimde olan eksikliklerin farkına varmaya ve onu başkaları üzerinden karşılamak yerine beklentiyi kendi üzerimden oluşturmaya ilişkilerimi sadece oldukları hal ile beklentisiz yasamaya niyet ediyorum diyelim ve içselleştirelim.

Beklentiyi sadece kendinden oluşturduğun olanı olduğu hal ile kabul ettiğin bir hayat nasıl olurdu ? sorusunu soralım

Gönül Sonzamancı

Haber Yorumları